Пеевски в win-win ситуация: ГЕРБ не смее да направи мнозинство срещу него, Главчев му е в услуга, прокуратурата - също
Автор: Пламена Игнатова, clubz.bg. Снимка: Веселин Боришев, " Свободна Европа "
" Нека да забележим какво ще направи ГЕРБ, ще успее ли този парламент въобще да направи нещо. Според мен той е тежко привършен. Ако продължи тази беззащитност, би трябвало да отидем на избори - да има безусловно явен победител, който да форматира държавно управление. "
" Радев сега натиска Конституционния съд. Това му е фантазията - да има служебно държавно управление (...) "
Думите са на Делян Пеевски, изречени на 16 ноември, и в случай че би трябвало да ги синтезираме, то те ще звучат по този начин: " Искам нови предварителни парламентарни избори, като имам обосновано съмнение кой и с какъв брой ще е победител. Конституционният съд да не си и помисля да връща остарялото състояние по реденето на служебните кабинети, Главчев прави чудесна работа. "
По всичко проличава, че глобеният за корупция от Съединени американски щати и Англия водач на " Новото начало ", към този момент е калкулирал нови електорални изгоди за себе си при следващи избори със остарелия длъжностен кабинет. Вероятно и за ГЕРБ, която, едва ли някой има подозрения в това, още веднъж би била първа мощ (при сегашната разстановка на политическия терен). В подобен случай, в случай че са истинни обществените заявления на останалите обединения в 51-вия парламент - че в никакъв случай не биха работили с Пеевски, то не наподобява ли разумно да създадат постоянно държавно управление, лишавайки го от удоволствието " нови избори "? И за какво тогава наподобява като че в действителност вървим към такива?
Естествен хигиеничен кордон
Надали ще получим почтен и пряк отговор на горните въпрооси. Бойко Борисов е все по този начин свенлив на тематика " Пеевски ", а в ПП-ДБ нямат единодушие по какъв начин да подходят към него по този начин, че да не му оставят различен избор, нямат единодушие даже дали желаят държавно управление с ГЕРБ. Непредвидим сътрудник е и " ИТН ". Още по-непредвидим - Българска социалистическа партия. " Възраждане " пък е нежелателен, МЕЧ е прекомерно дребен и потвърдил се като некоректен, АПС си носи клеймото на раздадените порции.
Общото за всички тях обаче е обществената декларация, че не желаят да работят с " новото начало ". Ключовото тук е обществена, същинската декларация не е - тъй като въпреки да наподобява, че има натурален хигиеничен кордон към Пеевски, държавно управление няма. Дори ръководител на Народното събрание няма.
Да забележим настройките:
ГЕРБ
След като по време на цялата президборна акция водачът на ГЕРБ избягваше въпросите за Пеевски, в първия ден на новия парламент разгласи, че желае да прави държавно управление с ПП-ДБ, Има Такъв Народ и Българска социалистическа партия, а като неприемливи разгласи и двете ДПС-та (пакетира ги, отново без да загатва съответно пеевското), " Възраждане " (със съжаление) и МЕЧ. При последвалия напън да подпише декларацията на ПП-ДБ за " санитарния кордон " към Пеевски, Борисов демонстративно подписа един лист, обявявайки работата за свършена.
" Листът " бе оповестен от Политическа партия и от него излиза наяве а) че Борисов желае първо определен ръководител на Народно събрание и едвам по-късно диалог по законодателните цели " за първите три месеца " работа на Народното събрание и б) декларира, че няма да води диалози и да предлага държавно управление на ДПС-Ново начало, АПС, " Възраждане " и МЕЧ.
С други думи: не ставаше въпрос за договаряния за сформиране на държавно управление с ПП-ДБ, а за ултиматум да бъде определен ръководител на Народно събрание (ГЕРБ упорства да е Рая Назарян), след което да се разиска работата на Народно събрание в идващите няколко месеца. Не се говореше за лидерска среща, за цели на вероятно държавно управление с цялостен 4-годишен мандат, за партньорства за болшинства, за фигурата на премиера, за структурата на Министерския съвет, за сключване на съдружно съглашение и прочие неща, въведения към сформиране на постоянен кабинет. Не се говореше всъщност и за декларацията на ПП-ДБ за " санитарния кордон " и съответните стъпки в нея.
В резюме - развиването бе в застой. До през днешния ден. Когато съпредседателят на Политическа партия Асен Василев даде нов лост в ръцете на Борисов да взриви евентуалните диалози. Обявявайки в народен ефир, че не би влезнал в ръководство с ГЕРБ, Василев принуди водача на ГЕРБ да сложи още веднъж себе си като единствен вероятен министър-председател, а Назарян като единствен парламентарен началник, макар че до неотдавна допускаше тя да бъде заменена, а неговата фигура да се считаше просто за вдигната миза за договаряния. И по този начин въоръжен, Борисов към този момент предложи лидерски диалог, само че не за закони - а напряко за държавно управление - с ясното схващане, че това предложение надалеч не е неустоимо.
" Продължаваме промяната-Демократична България "
Сложиха ли от ПП-ДБ каруцата пред коня с декларацията за санитарния кордон е тематика за размисъл, защото посредством нея дадоха опция на Борисов да се разгласи за обиден и да се заинати - че не може вторият да слага условия на първия. Така или другояче тя е налице и от обединяването все по този начин упорстват ръководителят на ГЕРБ еднопосочно да се разграничи от Пеевски.
Днес водачите на Политическа партия, ДСБ и " Да, България " се събират, с цел да стиковат метода си, откакто, по информация на Клуб Z, през миналия уикенд не е имало неофициални диалози с Борисов, които да раздвижат застиналата обстановка. Ще им се наложи обаче към този момент да разсъждават по изявата на Василев от сутринта и новата " оферта " на водача на ГЕРБ.
От една страна в обединението подозират, че Борисов ще се опита да им продаде " котка в чувал ", разбирай да прокара фрагменти и политики на " новото начало " в взаимното им държавно управление, което още повече да укрепи позициите му, а тях да сложи в дежавю обстановката от " сглобката " - да са под непрекъсната офанзива. Остават и подозренията им за въздействието на Пеевски в Българска социалистическа партия и Има Такъв Народ. От друга обаче си дадват сметка, че при работещ парламент ще могат да оформят антиПеевски болшинства по разнообразни въпроси, разчитайки на Има Такъв Народ, АПС, МЕЧ, " Възраждане " и част от левицата. В същото време от Политическа партия не са склонни за ръководство с ГЕРБ и пробват да обезпечат тихата поддръжка за ръководител на Народно събрание от проруската партия на Костадинов, нещо изцяло недопустимо за Демократична България. Така че в обединяването има повече незнайни, в сравнение с общи знаменатели по тематиката с кабинета.
Българска социалистическа партия
Тук идва ролята на обединението " БСП-Обединена левица ". Че част от партията ракетоносител е завладяна от вътрешната страна от Пеевски, говореха по време на акцията и разжалваната й някогашна лидерка Корнелия Нинова, и водачът на МИР Симеон Славчев, който отхвърли партньорството със Столетницата, загатва го и Мая Манолова, а окомплектованият с Пеевски в " Магнитски " Румен Овчаров непосредствено съобщи в публичния ефир преди дни: Един брокер продаде Българска социалистическа партия на Делян Пеевски и Бойко Борисов. Сегашното управление на Българска социалистическа партия е слугинаж на същия този модел. Връзките на фигури от Българска социалистическа партия с ГЕРБ и Делян Пеевски са недоказуеми, само че са видни.
Злите езици в Народното събрание даже пресметнаха разпределението в парламентарната група на лявото обединяване - 15 работят в интерес на " момчето " (по Доган), 5 - не.
Какво в действителност мислят в Българска социалистическа партия за " санитарния кордон "? - Отговарят с алабализъм, също като ГЕРБ не всъщност. Било лицемерно да го предлага ПП-ДБ, която към този момент един път (факт) работи с Пеевски.
Публичните представители на левицата обаче дават да се разбере тези дни, че едва ли ще одобряват офертата на Борисов и защото от нея зависи да се направи огромно болшинство (ГЕРБ, ПП-ДБ и Има Такъв Народ имат 124 депутати - на ръба), то излиза, че нови избори са съвсем сигурни. (Тук се абстрахираме от поръчката на ГЕРБ в акцията да прави държавно управление на малцинството).
За някои с възможния си отвод Българска социалистическа партия влиза в играта на Пеевски, предпоставяйки нови избори, за други обаче той е напълно натурален. Социалистите първо би трябвало да съберат конгрес поради остарялото си решение, взето на най-висшия конгрес, да не работят с ГЕРБ (при ГЕРБ също има нещо сходно, само че е декларация, призната през 2019 г.). Второ - следва им избор на нов водач, към който има упования да затвърди линията партията да е съпротива на Борисов и Движение за права и свободи. Трето - то се съдържа във второто: без значение кой ръководи левицата в годините след появяването на ГЕРБ, тя постоянно е била съперник на " модела Борисов ". Четвърто - настояванията за обществени заплащания на Българска социалистическа партия мъчно се побират в едно изречение с " критерии от Маастрихт ", " еврозона 2025 " и " помощ за Украйна ".
" ИТН "
Не е надалеч времето, в което Политическа партия и Демократична България отхвърлиха да работят с Има Такъв Народ по съмнения за надничащата сянка на Движение за права и свободи. Партията на Слави Трифонов е и тази, свалила кабинета " Петков " и надлежно упреквана от демократичната общественост, че е обслужила ползите на Борисов и Пеевски.
Днес Има Такъв Народ звучи най-диалогична и подготвена за съдействие за кабинет (макар общественото й говорене да е най-вече против ПП-ДБ, изпълнено с злост и епитети).
Но да се върнем на горните редове - болшинство от 124-мата на ГЕРБ, обединяването и Трифонов, с изключение на несигурно, го прави подвластно от нов избор на съмнение, в който най-малкият сътрудник може да смъкна (отново) държавното управление.
Конституционият съд
При този прочит обстановката наподобява безнадеждна. ГЕРБ не се дистанцира еднопосочно от Пеевски и слага неизпълними ултимативни условия в опрощение, Политическа партия не желае с ГЕРБ, Демократична България обмисля желае ли с ГЕРБ, Българска социалистическа партия по-скоро не желае с ГЕРБ, Има Такъв Народ не е задоволителна, Доган е априори изключен от съдружен формат - със или без половинчатия си катарзис по отношение на Пеевски, " Възраждане " още върви по сбирки на " Единна Русия " в Москва, МЕЧ може и да има една от дребното откровени позиции против " новото начало " и Борисов в това Народно събрание, само че това в действителност няма никакво значение.
Тук влиза Конституционният съд, претрупан с упования не толкоз да касира изборите, едвам върне остарялото състояние в главния закон, при което президентът избира служебния министър-председател и министрите. Предвид нескритото слагане на настоящия министър председател Димитър Главчев в услуга на Пеевски, за което има безчет доказателства за два къси служебни мандата - като се стартира от (не)удобните областсни шефове, назначенията в горските и ловни стопанства, мине се през парите за общините, на чиято територия се случваха най-големите изборни безобразия и заспалото Министерство на вътрешните работи и се стигне до изхвърлянето на три институции от емблематичната за Пеевски постройка на някогашното Национална движение „Симеон Втори", с цел да се нанесе той, няма никаква изненада в говоренето на водача на " новото начало " против връщането на остарелия парламентарен ред.
Конституционен съд въпреки всичко бе сезиран, а с попълването на три квоти в него мнозина чакат, че този път решение за пълномощията на президента ще има, и то в негова изгода, откакто при предходното сезиране съдиите оставиха проблема без коментар с 6 на 6 гласа. Това обаче напълно не е несъмнено. Не е несъмнено дори дали съдът ще допусне настояването поради остарялата си процедура. И даже да го допусне - в какъв период ще се произнесе.
Блокиран, само че в Софийски градски съд, е и въпросът с водачеството в Движение за права и свободи.
Така единственото несъмнено е, че върви процедурата по избора на Борислав Сарафов за основен прокурор, а Георги Чолаков, противоречиво от юридическа позиция, бе избран за и.ф. ръководител на Върховния административен съд. И двамата - посочени за протежета на Пеевски.
Лидерът на " новото начало " в действителност е в win-win обстановка (колкото и да приказва Кирил Петков, че блъфира и не е страшен):
ГЕРБ не смее да направи управническо болшинство против него, а ПП-ДБ - с ГЕРБ поради него;
И да смееха - търсят се други смели трети и четвърти;
И да има болшинство - отново не е несъмнено няма ли пробив;
Овладява хора и структурии на Движение за права и свободи " по правилник " ;
Служебният кабинет му е в услуга;
Правосъдната система - също.
Инфо: clubz.bg